Otevřít menu

Na úvodní stranu Městská knihovna Jevišovice

Ptejte se knihovny
Návštěv :
Celkem : 13221
Týden : 25
Dnes : 0

znak.jpg

Jevišovice jsou malebné město s bohatou historií. Nacházejí se ve zvlněné krajině Jevišovické pahorkatiny. Město obtéhá řeka Jevišovka a obklopují je lesy a louky, které dohromady vytvářejí chráněný Přírodní park Jevišovka, který láká k dlouhým procházkám.

Milovníci památek najdou v Jevišovicích dva zámky - Starý a Nový, rozlehlý zámecký park se sochařskou výzdobou, nejstarší přehradu na Moravě, barokní selské usečdlosti i měšťanské domy v zachovalém historickém jádru města.

Jevišovice také bezpochyby zná každý archeolog. Vždyť daly jméno jedné celé archeologické kultuře - jevišovické kultuře. Povodí řeky Jevišovky totiž lákalo k osídlení člověka již v pravěku.

Na své si přijdou i příznivci sportovních aktivit. Jevišovicemi prochází síť turistických a cykloturistických stezek a v údolí řeky Jevišovky je na strmých skalnatých stěnách hojnost zajištěných horolezeckých tras. Nalézá se zde také fotbalové hřiště s umělým povrchem, beach-volejbalové a tenisové kurty a jevišovická přehrada nabízí využití ve vodních sportech. (Text: Jana Oberreiterová)

Jevišovice najdete v Jihomoravském kraji, 16 km severozápadně od Znojma na řece Jevišovce. Žije zde 1160 obyvatel. Díky zachovalé barokní zástavbě z 18. století bylo historické jádro města roku 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Od 23. ledna 2007 byl obci vrácen status města.  

 

stary_zamek.jpg                                                 Starý zámek Jevišovice

 

novy_zamek.jpg                                                    Nový zámek Jevišovice