Otevřít menu

Na úvodní stranu Městská knihovna Jevišovice

Ptejte se knihovny
Návštěv :
Celkem : 13221
Týden : 25
Dnes : 0

SOUTĚŽ KNIHOVNA JINAK 2019 MÁ SVÉHO VÍTĚZE!
Na prvním místě s neuvěřitelnými 953 kliky se umístila Městská knihovna Jevišovice se svým projektem „S knihovnou do pravěku“, kdy knihovníci vyrazili se svými malými čtenáři do Archeoparku Pavlov.

Na druhém místě s 877 kliky se umístila Knihovna Číměř s akcí „Knihovna naruby“, která cílila na nejmladší čtenáře (do 6 – 16 let), kteří si zábavnou formou mohli vyzkoušet jaké to je být knihovníkem, jak se řadí knihy, jak se vyhledá...vá v katalozích a podobně. Snahou bylo dětem ukázat, že správný knihovník knihy jen nepůjčuje, ale musí mít i všeobecný přehled, aby mohl čtenáři nabídnout knihu nebo časopis, jež by splňoval požadavky.

Na třetím místě s 320 kliky se umístila Chomutovská knihovna, p. o. Chomutov za představení svých volnočasových aktivit pro čtenáře.

Veškeré fotografie a popisy toho, co lze dělat v knihovně dělat jinak, si můžete prohlédnout ve fotoalbu k soutěži. Vřele všechny nápady doporučujeme. Jako vždy bylo možné vidět něco nového a jsme moc rádi, že jsme mohli dát všem prostor pro prezentaci. Z našeho pohledu není v této soutěži důležité vyhrát, ale zapojit se a ukázat, že věci jdou dělat jinak a od srdce. Děkujeme všem, kteří se zapojili i těm, kteří hlasovali.
Vítězům bude předán diplom Knihovna Jinak 2019, dne 3. 10. 2019 na předávání cen Knihovna roku v Zrcadlové kapli za účasti ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Zdroj: FB Svaz měst a obcí ČR, 27.9.2019

Znojemský Deník, 17.10.2016

Jevišovická knihovna opět bodovala. Je druhá v soutěži Městská knihovna roku

Praha, Jevišovice - Druhé místo v kategorii Městská knihovna roku 2016 a nominaci na udělení ceny Ministerstva kultury v kategorii Významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb získala letos jevišovická knihovna. „Cenu jsme sice neobdrželi, ale už uvedená nominace je pro naši knihovnu obrovským úspěchem," uvedla Zdenka Komůrková z Městské knihovny v Jevišovicích.

Ocenění získala Knihovna Kroměřížska za průkopnické prosazení biblioterapie do praxe v knihovnách. Diplom potom získala i Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích a Moravská zemská knihovna v Brně za vytvoření a rozvíjení projektu celostátního významu s dopadem na odbornou i širokou veřejnost. Jedná se o projekt ObalkyKnih.cz. „Tyto projekty si ocenění opravdu zaslouží a pro naši knihovnu je obrovská čest být při nominacích po jejich boku," zhodnotila výsledky Komůrková.

Jevišovická knihovna se také loni zúčastnila soutěže Městská knihovna roku. Zde se ve své kategorii umístila na prvním místě a získala tak ocenění za vynikající komunitní a vzdělávací aktivity.

Zdroj: http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/jevisovickou-knihovnu-ocenilo-ministerstvo-kultury-20161017.html

 

Znojemsko 5/2016 - 1.2.2016

Nemocniční knižní pohotovost

Knižní pohotovostnavazuje na projekt Kniha do vlaku. Jedná se o bezplatné půjčování knih a časopisů na místech, která jsou frekvantovaná a kde současně lidé tráví delší dobu.

Cílem projektu je rozšíření a pdopora čtenářství. Aktuálně bude tato služba k dispozici pacientům, návštěvníkům a zaměstnancům znojemské nemocnice.

V přízemí nemocnice  – pod schody k oddělením, bude umístěn regál s knihami, které si mohou pacienti i další návštěvníci a zaměstnanci nemocnice volně a především bezplatně půjčovat. Knihu či časopis si tak může kdokoliv vzít, přečíst a buď příležitostně vrátit do regálu v nemocnici nebo do jiné knihobudky v ČR. Vrácení knihy ale není podmínkou. Čtenář si knihu či časopis může ponechat. Návštěvníci či zaměstnanci nemocnice mohou také své knihy, které již doma nechtějí, do této knihobudky vkládat. Zakázáno je vkládat knihy s nevhodným obsahem.

Projekt knižní pohotovosti  zastřešuje Městská knihovna Znojmo, ve spolupráci s Městskou knihovnou Jevišovice, ze které tento nápad vzešel.

Knižní pohotovost je přístupná čtenářům od středy 20. ledna 2016 od 10:00.

 

Znojemský týden 5/16 - 1.2.2016

"Knižní pohotovost už i ve znojemské nemocnici"

Člověk, který se narychlo ocitne ve znojemské nemocnici a chybí mu jeho oblíbená kniha či četba vůbec, není dnes odkázán jen na noviny či pomoc příbuzných. Nově si může v nemocnici zajít jen o nějaké to patro níž a knihy jsou mu nově k dispozici.

Knižní pohotovost navazuje na projekt Kniha do vlaku. Jedná se o bezplatné půjčování knih a  časopisů na místech, která jsou frekventovaná a kde současně lidé tráví delší dobu. Cílem projektu je rozšíření a podpora čtenářství.

Aktuálně bude tato služba k dispozici pacientům, návštěvníkům a zaměstnancům znojemské nemocnice. V přízemí nemocnice  – pod schody k oddělením, je umístěn regál s knihami, které si mohou pacienti i další návštěvníci a zaměstnanci nemocnice volně a především bezplatně půjčovat. Knihu či časopis si tak může kdokoliv vzít, přečíst a buď příležitostně vrátit do regálu v nemocnici nebo do jiné knihobudky v ČR. Vrácení knihy ale není podmínkou. Čtenář si knihu či časopis může ponechat. Návštěvníci či zaměstnanci nemocnice mohou také své knihy, které již doma nechtějí, do této knihobudky vkládat. Zakázáno je vkládat knihy s nevhodným obsahem.

Služba je přístupná návštěvníkům nemocnice po dobu provozu ambulantní části nemocnice. Hospitalizovaným pacientům a zaměstnancům je k dispozici nepřetržitě.

Projekt Knižní pohotovost  zastřešuje Městská knihovna Znojmo, ve spolupráci s Městskou knihovnou Jevišovice, ze které tento nápad vzešel. Na realizaci projektu se však budou podílet i ostatní knihovny na Znojemsku.

Do projektu se také zapojí studenti SOU a SOŠ SČMSD Přímětická ve Znojmě, kteří budou pořádat sbírky knih.

Knihy budou průběžně doplňovány. Doplňování bude zajišťovat  Městská knihovna Jevišovice ve spolupráci se studenty SOU a SOŠ Přímětická ve Znojmě.

 

Znojemský týden 43/15 - 19.10.2015

"Knihovna Jevišovice získala ocenění"

Praha/Jevišovice

Knihovna v Jevišovicích toho pro své čtenáře chystá tolik, že si za své iniciativy zasloužila uznání. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již pošesté soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku 2015. A Jevišovičtí tento titul získali ve své kategorii.

Vyhodnocení soutěže probíhá ve dvou kolech. V prvním kole jsou knihovny hodnoceny metodou benchmarkingu. Celkem je hodnoceno 21 výkonových indikátorů, například počet nových přírůstků knihovního fondu, plocha knihovny pro veřejnost, počet registrovaných uživatelů, počet stanic připojených k internetu. Hodnocení se provádí v pěti velikostních kategoriích měst dle počtu obyvatel. Ve druhém kole jsou knihovny navštíveny a hodnoceny odbornou komisí. Předmětem hodnocení na místě je především společenské a komunitní působení knihovny pro obyvatele města a úroveň prostředí knihovny, dále exteriér, interiér, technické vybavení, sociální zázemí apod.

Knihovna Jevišovice se umístila na prvním místě v kategorii měst do 5.000 obyvatel a díky tomuto umístění získala zvláštní ocenění za vynikající komunitní a vzdělávací aktivity. Ocenění převzali starosta města Jevišovice Mgr. Pavel Málek a knihovnice Zdenka Komůrková 8.10.2015 v Zrcadlové kapli Klementina v Praze.

"Ocenění patří hlavně čtenářům knihovny Jevišovice, bez kterých by byla knihovna jen prázdným prostorem. Děkuji všem čtenářům i ostatním návštěvníkům knihovny či akcí knihovnou pořádaných za jejich přízeň. Poděkovat chci také starostovi Jevišovic a všem zastupitelům za podporu knihovny. Velký dík také patří regionálnímu oddělení knihovny Znojmo, vedenému Janou Sikorovou, za dlouhodobou podporu," poděkovala po převzetí ceny knihovnice Zdenka Komůrková.

Znojemsko č. 50/14 - 9.12.2014

"Lidé se právem pohoršují nad nešvary, které se dějí"

Neobyčejně zajímavá přednáška Bohuslava Hanuše se v minulých dnech uskutečnila v jevišovické knihovně a trvala tři a půl hodiny. Na přednášejícím je patrně nejzajímavější jeho profesní životopis.

Vystudoval přírodní vědy, později lékařskou fakultu, aby se nakonec stal zastáncem tolik diskutované akupunktury, proti které nejdříve vystupoval jako oponent, jenž dostal za úkol tuto léty praxe osvědčenou léčebnou metodu zdiskreditovat. Doktor Hanuš však zjistil, že akupunktura dokáže fantastické věci a je zcela funkční navzdory faktu, že medicína klasická její působení vysvětlit současnými metodami nezvládne.

Bohuslav Hanuš se svého času pod hlavičkou ministerstva vnitra zabýval selekcí šarlatánství, což byl utajený experimentání projekt, jehož cílem bylo dokázat, že léčitelé nemají žádné schopnosti, které by mohly lidem pomáhat, nebo je dokonce léčit ve chvíli, kdy si klasická medicína neví rady.

Rozhovor s docentem RNDr. et MUDr. Bohuslavem Hanušem najdete v tištěném nebo on-line Znojemsku na straně 8. Dialog, jenž s ním vedl Jiří Eisenbruk, se nevyhýbá žádnému okruhu ožehavých otázek, které nastolují styčné plochy mezi klasickou a alternativní medicínou. Ale také nezakrytě komentuje nešvary dnešní doby, nad nimiž se lidé pohoršují.

Znojemský týden č. 42/14  - 13.10.2014

"Jevišovická knihovna je druhá nejlepší"

Jevišovice (jm). Počet knih a časopisů, kulturně vzdělávacích akcí, čtenářů do patnácti let, i počet míst ve studovně, se hodnotilo v soutěži o Nejlepší městskou knihovnu roku 2014. Kritérií bylo celkem devatenáct. V kategorii měst do tří tisíc obyvatel zaznamenala úspěch knihovna v Jevišovicích, která se umístila na druhém místě po Nové Včelnici. V kategorii měst nad dvacet tisíc obyvatel připadlo Městské knihovně Znojmo osmé místo, první byl Vsetín. Soutěže se zúčastnilo celkem třicet čtyři knihoven.  Letos se nově hodnotil počet zaměstnanců knihovny na tisíc obyvatel, procento provozních a osobních nákladů na celkovém rozpočtu. Zatímco u většiny kritérií platilo , že čím větších hodnot knihovna dosáhla, tím bylo její umístění lepší, u těchto tří nových údajů byla naopak preferována nižší hodnota. Soutěž každoročně vyhodnocuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.

ZNOJEMSKÝ TÝDEN č.42/13 - 14.10.2013

"ORLI ČETLI JEVIŠOVICKÝM DĚTEM"

V minulých dnech se v knihovně v Jevišovicích uskutečnila akce s názvem "ORLI ČTOU nejen DĚTEM".

"Akce se konala v rámci 17. ročníku projektu SKIP "Týden knihoven", což je projekt na propagaci knihoven a četby. Do knihovny v Jevišovicích přišli na besedu s hráči HC Orli Znojmo Jiří Beroun a Peter Pucher. Téměř bez dechu jim naslouchaly více než dvě desítky dětí, některé v doprovodu rodičů či prarodičů. Účastníci besedy se mohli těchto dvou hráčů ptát na vše, co je o hokeji zajímá. Dozvěděli se tak nejen to, v kolika letech začali tito hráči s hokejem a co je k němu přivedlo, ale i to, jací byli žáci a jaký měli a mají vztah k četbě. Vzhledem k tomu, že jsou oba tito hráči také tátové, prozradili nám, že momentálně čtou především svým synům," popsala milou akci Zdenka Komůrková z knihovny Jevišovice.

Potom se pokračovalo předčítáním z knih, které si hráči v knihovně vybrali. "Jiří Beroun sáhl po knize, která jej oslovila již v dětství a tou je Honzíkova cesta. Peter Pucher zase přiblížil spíše současnou literaturu, když si vybral knihu s názvem Detektivní příběh pro děti školou povinné - Leonardo da Vinci a zloděj obrazů. Pak následovala autogramiáda a rozdávání drobných dárečků od HC ORLI ZNOJMO. Beseda byla zakončena společným pobytem v dětském oddělení knihovny. Jirkovi Berounovi a Peterovi Pucherovi patří velké poděkování za to, že svůj volný čas nezištně věnovali propagaci čtenářství a knihoven. Na přípravě se také podílel Petr Veselý, manažer HC orli Znojmo, kterému tímto také děkujeme," zdůraznila knihovnice.